Kokotów.pun.pl

Forum mieszkańców Kokotowa i sympatyków

Ogłoszenie

Forum Kokotowa- głos wsi w Twoim domu


#1 2010-09-27 21:54:07

co Wy na to?

Gość

Spory o miedzę

We środę 29 września, na posiedzeniu Rady Miejskiej ma być przegłosowany punkt 22 w brzmieniu:
22. Uchwała w sprawie rozwiązania umowy wieczystego użytkowania i ustanowienia służebności gruntowej

http://www.wieliczka.eu/pl/1951/41857/X … skiej.html

Chodzi tutaj o wycięcie z działki 633/1 czyli tej strażackiej, na której stoi wiata 4 metrów na całej długości granicy z państwem Jakubiec na drogę dojazdową do działek sąsiadujących z boiskiem sportowym.

Czy nie szkoda odcinać z tej działki kolejnego paska na służebność osobom prywatnym?
Czy nie ma innego rozwiązania tej sprawy?

 

#2 2010-09-28 21:36:16

Kirkor

Użytkownik

Punktów :   

Re: Spory o miedzę

Nie rozumiem dlaczego pan Burmistrz tak się rządzi działką będącą na terenie Kokotowa. Dzisiaj jest Burmistrzem jutro nie będzie a wieś pozbawi kilku arów ziemi.

Offline

 

#3 2010-09-29 20:22:31

obserwator x

Gość

Re: Spory o miedzę

To jest skandal z tą drogą od Straży!!!!!! Nieładnie.....

 

#4 2010-09-29 21:32:51

tompal1

Gość

Re: Spory o miedzę

W Gminie Wieliczka jest tak, że  uchwała jest zatwierdzana w momencie pisania. Rada Gminy to tylko formalność. Nie ma żadnej dyskusji czy uchwała jest dobra czy zła i jakie ma konsekwencje. Jeśli jest w porządku obrad to znaczy że jest zatwierdzona. Burmistrz nie był w stanie odpowiedzieć dlaczego nie wymawia straży dzierżawy wszystkich działek i nie wiedział czemu ma służyć ta droga, ale uchwałę i tak podjęto.

 

#5 2010-09-30 18:12:16

Renia Palińska

Gość

Re: Spory o miedzę

Z przykrością informuję wszystkich mieszkańców, że na wczorajszej sesji Rady Miejskiej Wieliczki nasz radny p. Wolak rozdysponował całą działką w lesie: niestety gmina zabiera tylko przód, bo teren boiska bocznego przeznaczono dla straży. Dodatkowo p. radny przegłosował wydzielenie drogi dojazdowej wzdłuż działki p. Karcz i pp. Flak aby straż  miała dojazd do tych działek.
Pojechaliśmy na tą sesję, aby temu zapobiec. Niestety p. Wolak, stając w obronie p.Lidwina, wbił nam nóż w plecy.

 

#6 2010-09-30 22:22:27

poirytowany_obywatel

Gość

Re: Spory o miedzę

Zachowujecie się jak typowi Polacy, jeden rzuci hasło a reszta ślepo za nim idzie... Nikt z Was nie pomyślał o tym, że mogą być 2 punkty widzenia, inaczej niektóre sprawy postrzegają prości ludzie, a inaczej tacy, którzy mają chociaż podstawowe pojęcie w danej dziedzinie. Analogii nie trzeba szukać daleko - wielu krytykuje prace rządu w państwie, a pewnie tylko co dziesiąty ma o tym jakiekolwiek pojęcie. Może działania niektórych osób są poparte tym, że posiadają oni większą wiedzę i patrzą na wszystko z perspektywy przyszłości - nie należy przecież doszczętnie niszczyć straży i ślepo wierzyć w to, że odrodzi się "jak feniks z popiołów". Kultura nakazuje, aby bezpodstawnie kogoś nie oskarżać, nie zapominajmy o tym, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami Kokotowa i, jako mieszkańcy, nie powinniśmy skakać sobie wzajemnie do gardeł...

 

#7 2010-10-01 01:11:50

Rafał Bochenek - Radny

Gość

Re: Spory o miedzę

Szanowni Mieszkańcy Kokotowa,

Z przykrością przyglądam się pojawiającym się ostatnio wypowiedziom użytkowników niniejszego forum, jakoby Rada Miejska, której jestem członkiem wraz z Burmistrzem opowiadała się po stronie  obecnego Prezesa  OSP Kokotów i jego niejasnych działań. Moje zaskoczenie i niepokój  budzą również komentarze niektórych osób dotyczące ostatnio zapadłych uchwał podczas Rady Miejskiej w sprawie OSP Kokotów.

Z racji licznych manipulacji, chciałbym przedstawic Państwu, jak wygląda obecna sytuacja OSP Kokotów po ostatniej sesji Rady Miejskiej.
Na samym początku  należy podkreślić, że na podstawie obowiązujących przepisów prawa Gmina Wieliczka na czele z Burmistrzem nie ma żadnych instrumentów prawnych, które umożliwiałyby ingerencje i wpływ na obsadzanie członków zarządu OSP Kokotów, bądź ich odwoływanie. Jako, już niebawem świeżo upieczony prawnik podpowiem dla wszystkich chętnych, iż w przedmiotowej sytuacji zastosowanie będzie miała ustawa prawo o stowarzyszeniach. Myślę, że warto się z nią zapoznac, bo to naprawdę ułatwi wielu z nas lepsze zrozumienie problemu, a zarazem zapobiegnie rzucaniu niepotrzebnych, nie znajdujących odzwierciedlenia w rzeczywistości haseł.

Wszelkie inicjatywy Burmistrza i nas jako Radnych wynikają wyłącznie z dobrej woli i chęci wyjaśnienia sytuacji.

Problem kokotowskiej OSP sięga jeszcze lat 90-tych, a to co teraz obserwujemy to tak naprawdę eskalacja sporu i  czasami zupełnie niepotrzebne demonstracje, które niestety i tak nie dadzą  efektu, bo konflikt ze strażą wymaga rozsądnego rozwiązania prawnego, co więcej  lege artis- zgodnego z prawem. To, że Pan Prezes być może  nie przestrzegał prawa nie uzasadnia łamania go przez nas. Burmistrz i my jako Radni nie możemy podejmowac jakichkolwiek działań, które nie znajdują swego uzasadnienia w przepisach prawa. Stąd też, chcąc doprowadzic w sposób legalny, bez niepotrzebnego zamieszania do choćby częściowego rozwiązania sytuacji w OSP zdecydowałem się  poprzec 2 uchwały zaproponowane przez Pana Burmistrza, które w moim przekonaniu są milowym krokiem w kierunku zabezpieczenia interesów majątkowych OSP na przyszłośc przed niewłaściwym gospodarowaniem majątkiem przez tego , czy nowego Prezesa.
Przedmiotem pierwszej z nich było przekazanie dotacji na rzecz OSP Kokotów na zakup profesjonalnego wozu strażackiego w wysokości 57 tys. Zł. Warto dodac, iż samochód ten warty jest ok. 150 tys. Zł. W związku z tym, opowiadając się za uchwałą wyszedłem z założenia, iż skoro OSP Kokotów będzie musiała zaciągnąć na poczet zakupu tegoż samochodu ok. 100 tys. zł kredytu będziemy mieli gwarancje, że wszystkie dochody z majątku OSP Kokotów, m.in.: czynsz z przedszkola będzie przekazywany na spłatę kredytu. Będzie to przynajmniej gwarancją tego, że wspominane dochody będą zainwestowane w straż. Poza tym, należy wziąć pod uwagę, że chętnych na dofinansowanie samochodu strażackiego w gminie Wieliczka jest dużo więcej , dlatego cieszę się ,że środki te, które posłużą na zakup samochodu wędrują właśnie do  Kokotowa. Musimy pamiętać- prezesem nikt się nie urodził- prezesem się tylko bywa, a nowoczesny samochód pozostanie dla mieszkańców Kokotowa na wiele długich lat.

 

#8 2010-10-01 01:14:36

Rafał Bochenek - Radny

Gość

Re: Spory o miedzę

Cd.

Kolejna uchwała, jaką wspólnie z radnymi przegłosowaliśmy, dotyczyła rozwiązania umowy użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej z działkami o numerze 632/4 i 633/1 ( działki wokół baru i za nim ) o łącznej powierzchni 0,68 ha i ustanowienia służebności gruntowej. Biorąc pod uwagę nasze wspólne dążenie do pozbawienia Prezesa prawa do  dysponowania majątkiem OSP albo co najmniej ograniczenie go, uważam, że ta uchwała wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom.
Wyżej wspomniane działki są własnością gminy  i dzięki rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego na skutek uchwały pozbawiamy OSP Kokotów prawa do dysponowania niniejszymi nieruchomościami. Glosując za uchwałą przyświecała mi myśl zabezpieczenia interesów mieszkańców i Gminy przed niewłaściwym gospodarowaniem i zarządzaniem tymi gruntami przez  OSP Kokotów. Uważam, że jest to jak najbardziej pożądana uchwała mając na uwadze, dotychczasowe wątpliwe administrowanie tym  mieniem przez niektórych strażaków. Mocą tej uchwały została wyrażona zgoda na ustanowienie również  służebności przejazdu i przechodu wzdłuż ogrodzenia po wschodniej stronie działki nr 633/1( obok baru) i prowadząca do działek 669/3 i 668/3 ( tereny boiska rezerwowego). Jak już wspominałem Burmistrz i Rada Miejska muszą działać na podstawie prawa, dlatego chcąc uniknąc niepotrzebnych sądowych problemów, postanowiliśmy przy okazji jednej uchwały ustanowic służebność na poczet tych dwóch jeszcze strażackich działek( tj.: boiska rezerwowego).  Gdybyśmy jej nie ustanowili, strażacy jako właściciele mogliby w każdym momencie wystąpic na drogę sądową z wnioskiem o ustanowienie takiej służebności, a sąd miałby obowiązek ją ustanowic na podstawie art. 145 kodeksu cywilnego. Wywołałoby to dodatkowe niepotrzebne trudności i uwikłanie Gminy w sprawy sądowe, które i tak by zostały rozstrzygnięte jak wyżej- służebność zostałaby wyznaczona.
Poza tym, obecnie i tak działkami tymi włada Gmina, które ma podpisaną umowę dzierżawy na 25 lat, więc z tej strony nie ma żadnego zagrożenia niewłaściwego gospodarowania tymi nieruchomościami  i interesy nasze jako mieszkańców są zabezpieczone.

Ze względu na  nieuczciwe zarzuty kierowane pod adresem Radnych Poczułem się w obowiązku przedstawienia Państwu informacji na temat jakie uchwały zostały podjęte podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej oraz jakie argumenty przemówiły do mnie jako Radnego, aby opowiedziec się za rozwiązaniami zaproponowanymi przez Pana Burmistrza w uchwałach. Będąc gorącym zwolennikiem zmian, a przede wszystkim  otwarcia OSP Kokotów na nowych, młodych strażaków, tak naprawdę moich kolegów stwierdziłem, że muszę zabrac w tej sprawie głos i uzasadnic podjęte przeze mnie decyzje, które przyczyniły się do przyjęcia dwóch korzystnych i zgodnych z prawem uchwał. Może nie zmierzają one jeszcze bezpośrednio do zmian personalnych w zarządzie OSP, ale zabezpieczają  majątek.

Szanowni Państwo, nie jestem poplecznikiem Prezesa i pewnie nikt z trzeźwo myślących ludzi i uważnie obserwujących sytuacje nigdy by nie poparł takich niejasnych i pewnie wręcz kryminalnych zachowań, aczkolwiek niepotwierdzonych jeszcze prawomocnymi wyrokami sądowymi. Wielokrotnie powtarzałem już wcześniej podczas bezpośrednich rozmów z niektórymi z Państwa, że tę sprawę lepiej załatwić spokojnie, taktycznie i w zgodzie z prawem. Zapadłe uchwały podczas ostatniej sesji są tak naprawdę świetną podstawą do tego, aby w niedalekiej przyszłości nastąpiły wreszcie pozytywne i oczekiwane przez wszystkich nas zmiany.  Mam nadzieję, że przyjmując wszyscy jedną strategię, tę przyjętą przez Pana Burmistrza uzdrowienia sytuacji w OSP Kokotów i nie spierając się miedzy sobą, który pomysł byłby lepszy- wspólnie, szybciej doprowadzimy do odrodzenia OSP Kokotów najpóźniej podczas wiosennych wyborów do zarządu.   Uchwały te są tak naprawdę pozytywnym impulsem w tym kierunku- zostały podjęte na podstawie i w granicach prawa, a przede wszystkim w interesie mieszkańców Kokotowa i całej Gminy. Dlatego argumenty o bierności Rady i Burmistrza oraz ich niechęci do rozwiązania problemu są nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości z wyżej przytoczonych względów. Mam nadzieję, że moja wypowiedź pozwoli niektórym z Państwa lepiej zrozumiec podjęte decyzje i istotę problemu, a innym uniemożliwi manipulowanie faktami i wprowadzanie mieszkańców w błąd m.in.: na tym forum, realizując jakieś swoje, nikomu nieznane interesy. Moja wypowiedź nie ma na celu wywołania jakiejkolwiek dodatkowego zamieszania, bo w Kokotowie potrzebna jest nam zgoda i jednośc, a nie konflikty i ciągłe niczego nie rozwiązujące kłótnie. Myślę, że czas pokaże, że ten dotychczasowy pat  w sprawie naszej kokotowskiej OSP po przyjętych uchwałach , stanie się przeszłością, którą będziemy może nie koniecznie pozytywnie wspominac, ale zawsze z dumą, że w jedności,  wspólnie z Burmistrzem udało się nam przywrócic dawno zapomnianą świetnośc OSP Kokotów. Mamy wspólny cel…

Tego sobie, Państwu i wszystkim strażakom oraz kandydatom na strażaków serdecznie życzę;)

                                                                                                                                                     Z pozdrowieniami,

                                                                                                                                                        Rafał Bochenek
                                                                                                                                                     Radny Rady Miejskiej

 

#9 2010-10-01 10:39:30

Renia Palińska

Gość

Re: Spory o miedzę

Dziękuję Panie Rafale za tak precyzyjne wyjaśnienie problemu.
Moja wypowiedź nie miała na celu wywołania jakiegokolwiek dodatkowego zamieszania, bo  w Kokotowie potrzebna jest zgoda i jedność.
Przypomnę Panu tylko naszą rozmowę przed sesją, że nam nie chodziło o niepodejmowanie wyżej wymienionych uchwał, ale tylko o przesunięcie głosowania nad nimi do czasu wyjaśnienia spraw związanych z zarządem OSP...
Wnieśliśmy interpelację po rozmowie z p. starostą, który uważa, że Rada Miejska powinna wiedzieć o naszych uwagach.
Zresztą prawnik zaproszony na sesję przez p. burmistrza, również zwrócił uwagę wszystkim szanownym radnym, że jest to sytuacja, którą szanowna rada powinna przemyśleć przed głosowaniem.
Pozdrawiam

 

#10 2010-10-01 11:19:04

Renia Palińska

Gość

Re: Spory o miedzę

Veritas odium parit, obsequium amicos
...dlatego odpuszczam.

 

#11 2010-10-01 11:34:30

Forest

Administrator

Punktów :   -1 

Re: Spory o miedzę

Dla mnie tylko jest niejasne wobec przedstawionych przez pana argumentów dlaczego p. Burmistrz nie zabrał jeszcze działek 669/3 i 668/3 ( tereny boiska rezerwowego)?

Offline

 

#12 2010-10-01 15:58:50

Big Ben

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Spory o miedzę

Witam! Rzeczywiście Pan Rafał rzeczowo wyjaśnił całą sprawę. Ale mam do Pana pytanie.
Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić.
Z tego co Pan pisze to OSP jest właścicielem działek (tzw. boiska rezerwowego).Pisze Pan również, że „poza tym, obecnie i tak działkami tymi włada Gmina, które ma podpisaną umowę dzierżawy na 25 lat, więc z tej strony nie ma żadnego zagrożenia niewłaściwego gospodarowania tymi nieruchomościami  i interesy nasze jako mieszkańców są zabezpieczone.” Więc po co było ustanawiać służebność gruntową, skoro po obecnym rozwiązaniu umowy użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej z działkami o numerze 632/4 i 633/1 Gmina ma możliwość dojazdu do terenu boiska rezerwowego, którym faktycznie włada skoro ma podpisaną umowę dzierżawy na 25 lat.??? A jeżeli z punktu widzenia prawa taka służebność musiała zostać ustanowiona, to dlaczego akurat wzdłuż ogrodzenia po lewej stronie działki a nie w miejscu obecnie istniejącej bramy wjazdowej i wyasfaltowanego dojazdu do boiska sportowego i ewentualnie wzdłuż ogrodzenia przy którym stoją WC. Przecież ten wyasfaltowany dojazd nadal będzie istniał bo musi być dojazd do dużego boiska.
Może się mylę ale teraz będzie droga z lewej strony działki i przez środek!!! Jak można było tak "zepsuć"  tę działkę??? Proszę się zatem nie dziwić, że w podjętej uchwale można dopatrywać się działania na szkodę naszej miejscowości natomiast z korzyścią dla właścicieli sąsiednich działek.
Ciekawi mnie też pytanie postawione przez Foresta.

Ostatnio edytowany przez Big Ben (2010-10-01 16:30:46)

Offline

 

#13 2010-10-03 14:31:15

hektary

Gość

Re: Spory o miedzę

chcąc doprowadzic w sposób legalny, bez niepotrzebnego zamieszania do choćby częściowego rozwiązania sytuacji w OSP

Właśnie dlatego, że problem nie został rozwiązany kompleksowo tylko częściowo robi zamieszanie. Podział działek na gminne, strażackie i wspólne daje prezesowi jakąś furtkę prawną i rodzi podejrzenie, że między gminą a prezesem doszło do jakiejś umowy.

Mam nadzieję, że moja wypowiedź pozwoli niektórym z Państwa lepiej zrozumiec podjęte decyzje i istotę problemu,

Nie wiem czy uchwała rozwiązuje istotę problemu,  bo dalej nie wiadomo czemu ma służyć ta służebność.
Proszę także i nas zrozumieć. Nasi dziadkowie i rodzice podjęli wielki wysiłek, aby te działki scalić w teren wiejski, do takiego stanu jak jest obecnie. A teraz nie śpią po nocach.

a innym uniemożliwi manipulowanie faktami i wprowadzanie mieszkańców w błąd m.in.: na tym forum , realizując jakieś swoje, nikomu nieznane interesy.

Ewentualne manipulowanie faktami wynika z tego, że mieszkańcy Kokotowa nie są prawnikami i nie zrozumieją stanu prawnego terenu boiska rezerwowego, bo jak może gmina dzierżawić od straży swoja działkę?
W Kokotowie jest niejedna działka bez dojazdu i pewnie niejeden musiał sobie wykupić dojazd do swojej posesji od gminy.

Moja wypowiedź nie ma na celu wywołania jakiejkolwiek dodatkowego zamieszania, bo w Kokotowie potrzebna jest nam zgoda i jednośc, a nie konflikty i ciągłe niczego nie rozwiązujące kłótnie.

Wszyscy wiedzą i Pan także, że w  Kokotowie nie będzie spokoju dopóki nie będzie przyjęć do OSP (a nie będzie przyjęć dopóki prezesem będzie pan Lidwin).

 

#14 2010-10-04 23:02:30

helo

Gość

Re: Spory o miedzę

Polecam artykuł:
http://dziennikpolski24.pl/pl/region/wi … encow.html

Jak tanio nasz radny zmienił poglądy, a może zyskał coś więcej?

 

#15 2010-10-07 22:08:52

Big Ben

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Spory o miedzę

No cóż, pewnie nie doczekam się odpowiedzi na moje pytanie. Na BIP UMiG Wieliczka jest tekst uchwały
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonly … anr692.pdf
Jeżeli dobrze rozumiem, to  służebność przejazdu dotyczy tylko i wyłącznie dojazdu z drogi głównej do działek 668/3 i 669/3 (strażackich). Więc miejmy nadzieję że nie ma mowy o tym, aby z tego dojazdu korzystali właściciele 634 i 636/8.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl